Karlovac više neće biti isti

Veliko hvala svima što ste došli na ovo okupljanje u znak podrške LGBTIQ sugrađanima i sugrađankama, odnosno na prvi Karlovac Pride. Nije to mala stvar jer smo po mom saznanju prvi mali grad u Hrvatskoj koji ima ovakvo okupljanje.

Da je bilo tko prije godinu dana rekao bilo kome od nas da će ovakvo okupljanje biti moguće, odnosno da će Karlovac imati svoj prajd, zvučalo bi to kao znanstvena fantastika, i to zbog društvene klime koja se može svesti na jako učestalu rečenicu koju znademo čuti: “Tolerantno smo društvo i sve je u redu dok su u četiri zida. Nitko ih ne dira i nema potrebe da budu vidljivi jer je, eto, sve u redu”. Zapeli smo na toj razini društvene svijesti zato jer se takvom izjavom pod paravanom fiktivne tolerancije utvrđuje mišljenje da se LBGTIQ ljude ne treba vidjeti niti se za njih treba čuti u društvu. LGBTIQ ljudi osjete tu društvenu klimu i ne usude se niti biti vidljivi.

Stoga treba u našem društvu poslati tri poruke. Prva je da 2023. svatko na ovome svijetu treba imati pravo javno, otvoreno i vidljivo iskazati spolnu orijentaciju ili rodni identitet bez da bude vrijeđana ili ismijavana. Drugo, nitko u društvu nema pravo odlučivati koja će različitost imati pravo pokazivanja na ulici. Naposljetku, trpanje ljudi u četiri zida, da se za njih ne vidi i ne čuje, je nesnošljivost, mada se kod nas “prodaje” kao tolerancija, ali to tolerancija nije. Trpanje ljudi u četiri zida na takav način podsjeća više na režime o kojima slušamo i čitamo u medijima, ali kojima nikada neće biti mjesto u našem društvu i gradu.

Govor mržnje je velik problem u našoj sredini i svjedočili smo mu na društvenim mrežama nakon medijskih objava. Međutim, postoji zamršenija kategorija o kojoj nitko ne priča, a riječ je o kulturi koja se stvarala desetljećima, onoj ismijavanja i vrijeđanja na osnovu spolne orijentacije i rodnog identiteta. Zakonodavstvo to ne prepoznaje kao govor mržnje niti prepoznaje razliku između klasičnih uvreda među ljudima i takvog ismijavanja. Apeliram na suradnju s medijima, da takvih govora više ne bude, odnosno da ih iskorijenimo s društvenih mreža i iz društvenog prostora uopće.

Unazad tri mjeseca se intenzivno radilo na sveobuhvatnom projektu promicanja tolerancije isticanjem plakata u mnogobrojnim ustanovama u Karlovcu i Karlovačkoj županiji s područja školstva, unutarnjih poslova, zdravstva i socijalne skrbi, a radi poticanja edukacije i promišljanja tih tema, odnosno da se prođe dalje od nesnošljivosti koja se pojavi na sam spomen, da se izvrši postepena senzibilizacija u društvu, te da se ohrabri LGBT da budu što vidljiviji u našem društvu. Hvala ustanovama koje su prepoznali da je došlo vrijeme za izgradnju tolerantnog društva. Riječ je o 55 ustanova u Karlovcu, Dugoj Resi, Ozlju, Ogulinu i Slunju te manjim mjestima u Karlovačkoj županiji.

Ovakav događaj zbog društvene klime nije jednostavno u Karlovcu organizirati i ne mogu se ne zahvaliti gospodinu Dobriši Adamecu i gospođi Ani Matan koji su pomogli da se pronađe još jedna redarka. Hvala gospođi Nevenki Sudac-Vinski koja je omogućila da se ovaj događaj održi preuzimanjem te uloge. Ljudska prava, ljudski životi i njihova kvaliteta nikada ne smiju biti tretirani kao ideologija i nikada ne smiju biti politizirani. Ako tek nekolicina političkih opcija podržava ovakav događaj, imamo moralni problem u društvu. Apeliram da svi razmisle o tome da se LGBTIQ osobe rađaju kao takve, što znači da će statistički jedna osoba u njihovoj okolini biti takva. Svatko od nas u obitelji, među kolegama ili prijateljima ima osobu iz toga spektra. Možemo odlučiti kako ćemo se ophoditi jedni prema drugima i apeliram da budemo ljudi jedni prema drugima.

Poručujem LGBTIQ ljudima da uoče kako se društvo mijenja – ljudi su uz vas, kao i institucije. Budite ponosni, hrabri i vidljivi jer se jedino vidljivošću društvo mijenja. Ne dozvolite nikome da vas uvjerava da morate živjeti u strahu, tišini i trpljenju uvreda. Ovaj grad ovim događajem nije isti kao što je bio prije godinu dana i više nikada neće biti isti. Od sada se samo može ići dalje ka uključivijem i tolerantnijem društvu.

*govor na Karlovac Prideu

**objavljeno na Aktiviraj Karlovac