“Karlovac se naočigled mijenja. Što kroz Fond solidarnosti Europske unije, što posredstvom mehanizma Integriranih teritorijalnih ulaganja, odnosno Integriranih teritorijalnih programa, što ulaganjem iz drugih europskih fondova 333 milijuna eura je promijenilo Karlovac, učinilo ga boljim i atraktivnijim. Svi pričaju o Karlovcu kao gradu koji se digao”, poručio je u utorak ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić za posjeta Karlovcu kada je tvrtki u vlasništvu Grada Karlovca GeotermiKA dodijelio ugovor novčane vrijednosti 64.000 eura o dodatnom financiranju projekta uređenja istražne bušotine geotermalnih izvora, da bi potom sudjelovao na završnoj konferenciji projekta “Solarizacija ustanova Grada Karlovca – SolariKA“, a onda sa Županijom karlovačkom, odnosno dožupanicom Vesnom Hajsan-Dolinar potpisao ugovor za financiranje ulaganje u elektroinstalacije u školi u Vojniću, za zamjenu stolarije u školi u Saborskom i za uređenje igrališta u Vrhovcu, a s karlovačkim gradonačelnikom Damirom Mandićem ugovor o tehničkoj podršci Službi za ITU mehanizam, odnosno o dodjeli 530.000 eura za plaće i edukacije zaposlenika radi bolje provedbe ulaganja po tom mehanizmu.
Karlovac je nazvao i jednim od gradova predvodnika “zelene tranzicije” u Hrvatskoj.
Na Šumbaru i na završnoj konferenciji projekta “SolariKA”, ukupne novčane vrijednosti 447.437 eura, koji se također financira po takozvanom norveškom mehanizmu i po kojemu je na 14 objekata u vlasništvu Grada Karlovca ugrađena solarna elektrana, bio je prisutan i zamjenik norveškog veleposlanika u Hrvatskoj Hegle Klauman Marstrander koji je rekao da je ta zemlja u Hrvatsku do sada uložila 103 milijuna eura i da će to nastaviti činiti.
“U ključnom smo trenutku izgradnje bolje budućnosti, posebice u vidu pronalaska novih i čistih izvora energije. Ovo je fantastičan način za dobivanje nove energije, održiv i dobar za okoliš. Hrvatska je pokazala velik interes za korištenje obnovljivih izvora energije. Norveška je tu partner koji će pomoći kako može. Ne možemo ignorirati neke velike probleme. Ruska agresija na Ukrajinu je brzinski i temeljito promijenila energetski sustav Europe. Prelaskom na nove i održive izvore energije je stoga još važnije. Moram spomenuti i klimatske promjene jer su meteorološki obrasci sve čudniji. Sjajno je biti u Hrvatskoj kada je u ožujku temperatura zraka 20 stupnjeva Celzija, ali mislim da ne bi trebalo biti tako. Glečeri se tope i razina mora prijeti priobalnim zajednicama diljem svijeta. Ti su problemi akutni i ne možemo raditi isto ono što smo i radili do sada”, upozorio je Klauman Marstrander.
Što se tiče korištenja geotermalne energije, Mandić je rekao da smo na pola puta do toga da se oko osam tisuća korisnika središnjeg toplinskog sustava grije iz tog izvora, a na završnoj konferenciji je najavio promjenu više od devet tisuća javnih lampi i rekao da će se novom javnom rasvjetom moći centralizirano upravljati. Najavio je i ulaganje u punionice električnih vozila na tristotinjak mjesta. Podsjetio je da se ulaže 250.000 eura Europske banke za obnovu i razvoj u izradu akcijskog plana “Zeleni grad”. Taj novac je Grad dobio bespovratno. “On će sve naše vizije strukturirati, na jednome mjestu će nama i drugima biti objašnjeno što je to zeleni grad, a ključno je da je plan naslonjen na gospodarstvo. Pomoći će i gospodarstvenicima da razvojne planove usklađuju s potrebama za čistom i održivom energijom, pa i jeftinu, mada sva ta ulaganja nisu baš jeftina”, rekao je Mandić, a Erlić dodao: “Čestitam Gradu Karlovcu. S nekolicinom gradova predstavlja predvodnike u zelenoj tranziciji Hrvatske”.
Za potpisivanja ugovora sa Županijom dožupanica je navela da su ukupne vrijednosti 220.000 eura, a za potpisivanja ugovora s Gradom Karlovcem Mandić je podsjetio da je Karlovac središte ITU područja koje obuhvaća i Ozalj, Slunj, Dugu Resu, Krnjak, Rakovicu i Cetingrad. “Odlučili smo pronaći zajednički interes, pa se nametnuo projekt obnove, odnosno stavljanja u funkciju starih gradova. Važan nam je park u Grabriku koji će tu četvrt uljepšati i pokazati da Grad može realizirati projekte koji dižu standard življenja u cijelom Karlovcu. Utoliko će se raditi i obilaznica Zvijezde, prometnica vezana s parkom u Luščiću i Grabriku pa ćemo urediti i biciklističke staze. Obnovit ćemo Trg bana Josipa Jelačića.”, naveo je Mandić.
U novom ITU razdoblju Karlovcu i tom području je na raspolaganju 33 milijuna eura.
Erlić je dodao da je Vlada Republike Hrvatske posebno orijentirana na razvoj depriviranog pograničnog područja Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije.
*objavljeno na KAportalu