Izmijenjena i dopunjena lokacijska dozvola za izgradnju Centra “Vrlovka – kuća šišmiša”

Županija karlovačka je na zahtjev Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Karlovačke županije “Natura viva” u ponedjeljak izdala rješenje o izmjeni i dopuni lokacijske dozvole za izgradnju Interpretacijskog i posjetiteljskog centra “Vrlovka – kuća šišmiša”.

Taj bi se objekt javne i društvene namjene gradio u Kamanju, a iz “Natura viva” su objasnili da su izmjenu lokacijske dozvole zatražili u sklopu izrade glavnog projekta zbog potrebe povećanja priključne snage električne energije i zbog pojednostavljenog rješenja za zaštitu od požara, što bi trebalo dovesti do povoljnije izvedbe projekta i njegova povoljnijeg održavanja, a po prijedlogu projektanta. Autor idejnog projekta na temelju kojeg se ishodila lokacijska dozvola je Veljko Milisavljević iz varaždinskog projektantskog ureda Zelena gradnja.

Centar će se nalaziti u blizini špilje Vrlovka, neposredno do nje, “ali dovoljno odmaknuto od tlocrtne podzemne linije utjecaja na špilju”, a površina novooblikovane parcele na kojoj bi se nalazio će iznositi pet i pol tisuća četvornih metara, dok će sama zgrada biti površine oko osam stotina “kvadrata”, kako su objasnili iz “Natura viva”.

Nastavili su da će s obzirom na to da je izgradnja zahtjevna s maksimalnim poštivanjem uvjeta zaštite prirode i okoliša okvirni trošak izgradnje iznositi između šest i osam milijuna eura.

“Ovaj podatak treba uzeti s rezervom jer smo u izradi izvedbenog projekta sa svim troškovima prema tržišnom stanju ponude materijala”, napomenuli su iz “Natura viva”.

Dodali su da je plan pripremiti sve za prijavu projekta izgradnje centra na neki od natječaja za financiranje iz fondova Europske unije i da su utoliko u koordinaciji s Regionalnom razvojnom agencijom Karlovačke županije.

Centar se ranije zvao “Dorina kuća”, a njegovom izgradnjom će se dobiti “atraktivno” tumačenje špilje i okolnog zaštićenog područja prirode uz Kupu.

“Za Kamanje špilja Vrlovka predstavlja važnu okosnicu razvoja turizma, a time je i važna poluga ekonomskog razvoja općine”, naglasili su iz “Natura viva”.

Podsjetili su da je špilja uglavnom zatvorena za posjetitelje radi zaštite šišmiša i da je to u skladu s europskim propisima.

“Upravo su šišmiši okosnica budućeg centra jer su kao skupina ugroženi na globalnoj razini. Stoga je od iznimne važnosti svaka inicijativa za njihovu zaštitu i edukaciju šire javnosti o važnosti njihove zaštite”, rečeno je iz “Natura viva”.

U centru će biti predstavljene i geomorfološka i arheološka vrijednost Vrlovke i okolnog područja.

“Ovakav interpretacijski centar imat će središnju ulogu multifunkcijskog razvoja sjevernog i sjeverozapadnog dijela naše županije, pa i šire. Centar ovakvog tipa ne postoji u Hrvatskoj, stoga ovakav projekt ima izrazitu važnost revitalizaciji predmetnog šireg prostora s nizom dobro osmišljenih aktivnosti s velikim emitivnim centrima u neposrednoj blizini radijusa do sto kilometara udaljenosti”, dodali su iz “Natura viva”.

*objavio KAportal